Skuteczne i opłacalne oszczędzanie – jak to robić ?

Oszczędzanie jest jedną z tych czynności finansowych, które każdy chciałby przeprowadzać, ale nie każdemu niestety to wychodzi… By skutecznie oszczędzać, warto wyrobić w sobie silną wolę i umiejętność powstrzymywania się przed niepotrzebnymi wydatkami. Wtedy już będzie z górki i oszczędzanie stanie się wręcz przyjemnym procesem. Ale po kolei.

Wbrew obiegowej opinii oszczędzanie to nie tylko odkładanie pieniędzy na konto, ale tez pomnażanie pieniędzy celem uchronienia ich przed stratą wartości. Trzymanie oszczędności w formie gotówkowej jest więc nierozsądne i zapewnia jedynie pozory opłacalności oraz bezpieczeństwa. Dobra usługa oszczędnościowa pozwala zabezpieczyć swoje środki przed utratą wartości, a nawet czasem zapewnia jej powolny wzrost. Inflacja jest łatwa do pokonania, jeśli korzysta się z nowoczesnych ofert bankowych, zakładających że wartość zgromadzonych środków rośnie minimalnie szybciej niż właśnie poziom inflacji.

 

Przy efektywnym oszczędzaniu warto prowadzić dwa równoległe rachunki oszczędnościowe, albo zapisywać odpowiednie sumy w oddzielnych rubrykach. Wydatki dzieli się na doraźne, konsumpcyjne, a także na wydatki długoterminowe. Do tych pierwszych można zaliczyć nowy telewizor, laptop czy upragnioną wycieczkę na Karaiby. Na te wydatki też trzeba zbierać pieniądze, ale można to robić szybciej, niż w przypadku celów długoterminowych, jak założenie własnej firmy, kupno nowoczesnego samochodu, czy też zafundowanie studiów dla własnych dzieci w przyszłości.

Oszczędzając, warto być sumiennym i w momencie wypłaty przelewać na rachunek oszczędnościowy wcześniej ustaloną kwotę pieniędzy. Zwlekanie z odłożeniem oszczędności najprawdopodobniej skończy się wydaniem do końca miesiąca całej wypłaty. Warto pamiętać także o wyborze konta oszczędnościowego albo po prostu – sposobu, w jaki pieniądze będą pomnażane przez instytucję finansową. Panuje zasada: im szybciej i wyraźniej rosną zyski, tym większe ponosimy ryzyko. Niskie ryzyko i gwarancja zysków na ustalonym poziomie wiążą się niestety z powolnym wzrostem zgromadzonych środków.

 

Oszczędzanie dotyczyć może każdej sfery życia. Trzeba pamiętać, żeby ryzykowne inwestycje podejmować, przynajmniej z początku, przeznaczając na nie jedynie część oszczędności. Krótkie przechowywanie pieniędzy powinno mieć miejsce na lokacie bankowej, zaś w chwili podjęcia decyzji o oszczędzaniu długofalowym, warto wpłacić pieniądze do funduszu o wyższym ryzyku inwestycji. W większości przypadków straty nie występują, natomiast zyski mogą być o wiele wyższe, niż te uzyskane z alternatywnych, biernych ze strony klienta, usług oszczędnościowych.

Skuteczne i opłacalne oszczędzanie – jak to robić ?
Oceń ten post

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *