Mieszkanie dla Młodych – szansą na własne mieszkanie ?

Programów rządowych dopłat w przypadku zakupu nieruchomości nie ma wiele. W ostatnim czasie program Rodzina na Swoim skończył się, by zrobić miejsce nowej ofercie dla młodych ludzi, a mianowicie – programowi dopłat Mieszkanie dla Młodych. Sam program zacznie działać prawdopodobnie od 1 stycznia 2014 roku, a możliwość składania wniosków będzie istniała do 30 września 2018 roku.

Wsparcie z programu Mieszkanie dla Młodych to dodatek wynoszący 10% wartości (ceny) mieszkania. W zależności od ilości dzieci, rodzina może liczyć na większe dopłaty od państwa. I tak, w przypadku posiadania jednego lub więcej dzieci, można liczyć na dodatek 15% ceny nieruchomości. Kolejne 5% udzielone zostanie rodzinie, jeśli urodzi się w niej kolejne dziecko w czasie pięciu lat od kupienia mieszkania.

Podstawą prawną, pozwalającą uzyskać wsparcie państwa przy zakupie mieszkania, jest wiek osób starających się o dofinansowanie nie wyższy niż 35 lat. Mogą to być zarówno osoby samotne, jak i młode małżeństwa. Samo wsparcie państwa udzielane będzie osobom, które dodatkowo mają zdolność kredytową – nie ma tutaj limitu zarobków, ale z oferty będą mogły skorzystać tylko osoby, które w pewnej części były już właścicielami mieszkania. Dodatkowo, kredyt udzielany jest tylko przez banki, które zawarły stosowną umowę z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). Aktualną listę banków, związanych z programem Mieszkanie Dla Młodych obejrzeć można na stronie internetowej BGK.

Mieszkanie Dla Młodych stawia przed klientami ograniczenie dotyczące także metrażu mieszkania, objętego programem: metraż nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych. Samo dofinansowanie zastosowane będzie do 50 metrów. Co ciekawe, w przypadku sprzedania zakupionego przy pomocy programu państwowego mieszkania, należy dokonać zwrotu dofinansowania, jeśli nie upłynęło 5 lat od zakupu. Korzystając z programu nie można także liczyć na zakup domku jednorodzinnego – Mieszkanie Dla Młodych obejmuje tylko i wyłącznie mieszkania – nie można przy pomocy państwowego dofinansowania zakupić domu, ani nie można domu wybudować. Dodatkowo, warto pamiętać, że w programie uwzględniane są mieszkania nowe, a nie pochodzące z rynku wtórnego.

Mimo dość rygorystycznych warunków dofinansowania, program Mieszkanie Dla Młodych ma szansę pomóc zarówno singlom, jak i młodym rodzinom, pragnącym się usamodzielnić i ustabilizować. Pomoc państwa przy zakupie nowego, pierwszego mieszkania jest nieoceniona dla wszystkich tych, którzy nie mają do końca własnych środków, a marzą o własnym kącie.

Mieszkanie dla Młodych – szansą na własne mieszkanie ?
Oceń ten post

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *