Dlaczego warto mieć konto bankowe ?

Konto bankowe to podstawowy produkt finansowy, z jakim spotkać się można w cywilizowanym świecie. Choć popularność kont bankowych jest bardzo duża (najczęstszy rodzaj to konto osobiste, które posiada prawie każdy dorosły człowiek), to mało kto zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie posiadanie konta otwiera przed jego właścicielem.

Większości osób konto bankowe osobiste kojarzy się otrzymywaniem comiesięcznej wypłaty i… to wszystko. Wszystkie rachunki opłacane są i tak przez pocztę, co niestety kosztuje, i to sporo. W czasach globalnej sieci, gdy Internet dostępny jest nawet w najmniejszych wioskach, opłacanie rachunków przez pocztę jest ogromnym anachronizmem. Przeciętna opłata na poczcie to wydatek rzędu 2,5 zł (lub 3,5 zł jeśli wpłata wykonywana jest do ZUS-u lub do urzędu skarbowego). Kumulując wszystkie rachunki, rocznie łatwo można przekroczyć kwotę nawet 200 zł! Co powinno się z tym zrobić?

Każdy właściciel konta bankowego może swobodnie dokonywać większości tradycyjnych operacji na rachunki przez stronę internetową swojego banku. Polecenie przelewu bankowego, a więc też zapłata dowolnego rachunku, jest w zdecydowanej większości kont całkowicie bezpłatna. Podobnie sprawy mają się ze zleceniami stałymi i poleceniami zapłaty, które warto wykorzystać przy comiesięcznych opłatach, na przykład przy ratach, abonamencie itp. Wbrew obiegowej opinii korzystanie z konta osobistego w banku jest tańsze i bardziej opłacalne niż… niekorzystanie z niego.

Jeśli ktoś pragnie efektywnie oszczędzać, a do tej pory uważał istnienie rachunku bankowego za dodatkowy wydatek, powinien rozważyć założenie innego rodzaju konta niż konto osobiste, a mianowicie konta oszczędnościowego. Konto oszczędnościowe, a właściwie rachunek oszczędnościowy, to rodzaj usługi w banku, przeznaczonej do przechowywania i pomnażania środków finansowych. Konto oszczędnościowe przeznaczone jest dla osób fizycznych i posiada zmienne oprocentowanie. W przeciwieństwie do funduszu inwestycyjnego, konto oszczędnościowe nie zamraża środków na rachunku i pozwala na dysponowanie nimi w dowolnym momencie bez utraty zgromadzonych odsetek. Tak jak przy założeniu konta osobistego, tak i tutaj sporządzona musi być odpowiednia umowa pomiędzy bankiem i klientem.

 

W przypadku konta osobistego dodatkową zaletą, z której niechętnie korzysta wiele osób, jest kredyt odnawialny, czyli tzw. limit. Limity na kontach pozwalają na uzyskanie dostępu do większej ilości pieniędzy, niż te, które do tej pory klient zgromadził na swoim rachunku. Tego typu usługa pozwala na szybkie poratowanie się w trudnej sytuacji i to na atrakcyjnych warunkach, co byłoby niemożliwe w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego (długi czas oczekiwania, kompletny brak elastyczności). Kredyt taki jest nieodłączną częścią konta osobistego i znacznie zwiększa jego atrakcyjność dla klienta.

Dlaczego warto mieć konto bankowe ?
5 (100%) 1 głosy[ów]

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *