Co to jest restrukturyzacja kredytu ?

Wiele osób boryka się z problemem spłaty kredytu w warunkach gorszych, niż te, które istniały w ich życiu podczas podpisywania umowy z bankiem. Wypadki się zdarzają, a nas może czekać strata pracy lub kłopoty zdrowotne, których nie sposób przewidzieć. Czy w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem alternatywnym dla spłaty kredytu w terminie jest działanie windykacyjne ze strony banku? Skądże! Warto wykorzystać restrukturyzację kredytu, która pozwoli dokonać spłaty każdemu, niezależnie od stopnia pogorszenia sytuacji życiowej.

Restrukturyzacja kredytu polega przede wszystkim na dopasowaniu warunków kredytu do aktualnej sytuacji życiowej kredytobiorcy. Osoba, która wzięła kredyt, obecnie może mieć bardzo trudną sytuację – mogła stracić pracę, zaciągnąć jeszcze większe długi, a także – bardzo się rozchorować. Zagwarantowanie więc, że kolejne raty za kredyt będą spłacane w wyznaczonym pierwotnie terminie jest niemożliwe. Restrukturyzacja natomiast pozwala negocjować wszystkie warunki kredytu – od terminu płatności każdej raty, przez okres spłaty całego kredytu, aż do wysokości poszczególnych spłat. Jednym z podstawowych sposobów ułatwienia kredytobiorcy spłacenia kredytu jest wydłużenie okresu, w którym może on dokonywać spłat. Czy takie wyjście opłaca się zarówno kredytobiorcy, jak i bankowi? Tak, gdyż kredytobiorca płaci mniejsze raty (choć przez dłuższy czas), a bank otrzymuje w rezultacie większą ilość pieniędzy pochodzących z odsetek. W istocie kredyt zamieniany jest na kredyt droższy, choć spłacany przez dłuższy okres czasu.

Kolejnym sposobem na sprawienie, żeby kredyt był dla kredytobiorcy łatwiejszy do spłacenia, jest zmiana terminu spłaty ratalnej. Już wyznaczenie innego dnia w miesiącu na spłatę może okazać się korzystną opcją – może na przykład pomóc w dopasowaniu terminu do wypłaty, którą otrzymuje kredytobiorca.

Pozostałe istniejące sposoby na obniżenie zobowiązań kredytowych, to: przewalutowanie kredytu, zawieszenie spłaty na jakiś czas (tzw. wakacje kredytowe), a także przeniesienie spłaty do innego banku. Ostatnia z opcji przydaje się w momencie, gdy nasz bank nie ma zamiaru renegocjować warunków kredytu i nie pozostaje nam inne wyjście, niż spłata w terminie wysokich rat. Umowa z nowym bankiem będzie kosztowała z pewnością w sumie więcej, niż nasz stary kredyt, ale będzie możliwe dokonywanie spłat na o wiele dogodniejszych warunkach. Restrukturyzacja kredytu to rozsądne i wygodne wyście w momencie kłopotów ze spłatą zobowiązania. Trzeba się jednak przygotować na spłacenie ostatecznie większej sumy pieniędzy, niż początkowo zakładano w kredycie.

Co to jest restrukturyzacja kredytu ?
5 (100%) 1 głosy[ów]

Spread the word. Share this post!

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *